#új felsőoktatási törvény

Európa legszigorúbb szerződésével csap oda Hoffmann a diákoknak
 

Európa legszigorúbb szerződésével csap oda Hoffmann a diákoknak

Egyetlen európai uniós országban sem használnak olyan hallgatói szerződést, mint amilyet a magyar egyetemistáknak kell aláírniuk 2012 szeptemberétől, hasonló szabályokról még a Corvinus Egyetemen működő Nemzetközi Felsőoktatási Kutatási Központjában sem hallottak. "Ledolgozásos" rendszer pedig egyedül Fehéroroszországban működik, de az előírások ott sem olyan szigorúak, mint itthon.

eduline.hu eduline.hu


Még a kormány sem tudja, mennyibe kerül egy egyetemista képzése
 

Még a kormány sem tudja, mennyibe kerül egy egyetemista képzése

A következő években az alap- és mesterképzések teljes költségét állniuk kell azoknak a hallgatóknak, akik kiszorulnak az állami ösztöndíjas helyekről. Kérdés, hogy milyen adatok alapján fogja kiszámolni az erőforrás-minisztérium a képzések "valódi árát", arról ugyanis nincsenek adatok, hogy egy-egy egyetemistára félévenként pontosan mennyit költ az állam.

eduline.hu eduline.hu

Kié az egyetem?
 

Kié az egyetem?

Az új felsőoktatási törvény tavasszal „véletlenül” kiszivárgott koncepcióiról és a kormány által elfogadott változatról szóló viták és tiltakozások közepette szinte alig esik szó arról, hogy mi is voltaképp az egyetem. Hogyan kellene működnie? Kié egyáltalán: az államé, a rektoré vagy a diákoké? Abban még az új törvényt ellenzők is egyetértenek, hogy az eddigi helyzeten mindenképpen változtatni kell: de nem mindegy, hogyan.

eduline.hu eduline.hu

 

"Elképesztően rossz lesz egyetemistának lenni"

A hallgatók tömegével fognak utcára vonulni, ha a kormány bevezeti a tandíjat – mondta az Eduline-nak Polgár Dóra, a kormány felsőoktatási tervei ellen tiltakozó Hallgatói Hálózat tagja, aki az október elsejei szakszervezeti tüntetésen több mint harmincezer ember előtt beszélt a felsőoktatási koncepció gyenge pontjairól.

eduline.hu eduline.hu

 

"Olyan történt az országban, amire még soha nem volt példa" - vita a felsőoktatásról

Még a "kommunista időkben" sem tette egyértelművé az állam, hogy nincs szükség magasan képzett emberekre az országban - mondta Fábri György, az ELTE rektorhelyettese a Mathias Corvinus Collegium hétfő esti felsőoktatási kerekasztal-beszélgetésén. Az egyetemi vezetők és az üzletemberek szerint nagy bajban van a magyar felsőoktatás, de a kormány által elfogadott koncepció nem ad választ minden kérdésre.

eduline.hu eduline.hu


Négy napot adott a rektoroknak Hoffmann Rózsa
 

Négy napot adott a rektoroknak Hoffmann Rózsa

Mindössze négy napot kaptak a rektorok, a doktoranduszok, a hallgatói önkormányzatok és a felsőoktatásban dolgozók a felsőoktatási tervezet legfrissebb, számos vitatható elemet tartalmazó változatának értékelésére. Az eduline.hu információi szerint az erőforrás-minisztérium eredetileg a hét második felére hívta össze a négy szakmai szervezetet, a találkozó időpontját azonban előrehozták.

Szabó Fruzsina Szabó Fruzsina




Új felsőoktatási törvény: megszületett az egyezség
 

Új felsőoktatási törvény: megszületett az egyezség

A felvételi követelmények szigorítását, a vidéki főiskolák megerősítését, a hazai és határon túli intézmények együttműködésének kialakítását tartalmazza egyebek között az új felsőoktatási törvény alapelveit rögzítő dokumentum, amelyet valamennyi, a tárgyalásokon részt vevő szakmai szervezet támogat - írja szerdai számában a Magyar Nemzet.

MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu

Hoffman Rózsa bizottsága nem mindenkinek tetszik
 

Hoffman Rózsa bizottsága nem mindenkinek tetszik

Megbízható fideszes káderek mellett Gyurcsány Ferenc egykori sportminisztériumi közigazgatási államtitkára is helyet kapott abban a bizottságban, amelyet Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár hozott létre az új felsőoktatási törvény előkészítésére.

MTI MTI